Tag: adwords nedir

Google Adwords Nasıl Çalışır?
Google Adwords

Yerel İş Yerleri İçin Adwords’ten Faydalanma

Yerel bir çiçekçi dükkânının, müşteri tabanını genişletmek için AdWords‘ü nasıl kullandığına bir göz atalım.

Günlük dükkâna gelen müşteri trafiğinin ötesinde daha fazla müşteri çekerek işini büyütmek isteyen herkes Google Adwords’ten faydalanabilir. AdWords kullanıcıları için; reklamları ayarlamak, görünme yerlerini seçmek, bütçeyi kontrol etmek ve işin gelişimini izlemek oldukça kolaydır.

Örnek Google AdWords Arama Ağı reklamı:

Örnek Google Arama Ağı Reklamı
Örnek Google Adwords Reklamı

Çiçek Dükkânı Adwords’ü Nasıl Kullanıyor?

Önce, çiçekçimiz hedefleri hakkında düşünüyor. Çiçek gönderimi için çevrim içi satışları artırmak istiyor ve daha genç müşterilere ulaşmak istiyor.

Çiçekçimiz kullanıcıların kim olduğunu ve çevrim içi zamanlarını nasıl harcadıklarını düşünüyor. 20’li ve 30’lu yaşlarda yerel halka ulaştığında çevrim içi satışlarının artırılmasına yardımcı olacağını düşünüyor.

Reklam Harcamaları

Adwords kullanıcısı, günde ne kadar harcamak istediğini ve buna dayalı kampanya bütçesini belirleyerek reklam verme işlemini başlatabilir.

Kampanya oluşturulduktan sonra ilk reklamlar oluşturulur. Bu reklamlarda yer alan metinlerin açık, anlaşılır ve yaptığımız iş ile alakalı olması gerekir. Reklamda yer alan metinle uyumlu olacak şekilde web sitemize ait bir bağlantı eklediğimizden de emin olmamız gerekir.

Reklamlar İçin Kullanıcı Hedefleme

Üstte yer alan kısımlardan sonra reklam hedeflemesi aşamasına geçilir. Bu durumda, satıcımız mağazasından 20 kilometre uzakta yaşayan 20-30 yaş arasındaki insanları hedeflemeye karar verebilir.

Reklamların Gösterilmesi

Kampanya yayınlandıktan sonra, hazırlanan reklamlar alakalı Google Arama sayfalarında ve aynı zamanda Google’ın reklamcılık ağındaki sitelerdeki alakalı içeriklerin yanında görünür.

Çiçek arayan gençler reklamları görür ve iş yeriyle bağlantı kurarlar. İnsanlar aradıkları çiçekleri bulur ve işletmemiz daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmış olur.

AdWords, reklamlarınızı doğru insanlara, doğru yerde göstermenize yardımcı olan karmaşık bir hedefleme sistemine sahiptir. Kampanyalarınızı hedeflemek için anahtar kelimeleri, konumu, demografik bilgileri ve daha fazlasını kullanabilirsiniz.

AdWords bütçenizi kontrol etmenizi sağlar. Ayda, günde ve reklam başına ne kadar harcama yapmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Adwords’ün Temel Özellikleri

AdWords, reklamlarınızı kaç kişinin gördüğünü, bunların yüzde kaçının web sitenizi ziyaret etmek için reklama tıkladığını ve hatta telefon ile aramak yapmak için kaç kişinin tıkladığını gösterir. Bu izleme araçlarını kullanarak, web sitenizin reklamlarınızın doğrudan bir sonucu olarak ürettiği gerçek satışları bile görebilirsiniz.

Stratejinizi değiştirmek isterseniz, reklamlarınızı değiştirebilir, yeni anahtar kelimeler deneyebilir veya kampanyalarınızı duraklatabilir ve istediğiniz zaman yeniden başlatabilirsiniz.

Adwords Kullanmanın Avantajları

  • Yeniden değerlendirmek için zamanınız olması durumunda kampanyanızı daima duraklatabilirsiniz.
  • Maksimum bütçe belirleyerek harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz.
  • Hedefleme kontrollerini kullanarak reklamınızı kimlerin göreceğini belirleyebilirsiniz.

Adwords